• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • العربية
Політичні відносини між Україною та Лівією
Опубліковано 03 лютого 2020 року о 14:38

Історія відносин між Україною та Лівією

Визнання України: 24 грудня 1991 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 1992 року.

Дипломатичні установи: Посольство Лівії в Україні (з 1993 року), Посольство України в Лівії (з 1999 року).

З серпня 2010 року Посол України в Лівії — М.В.Нагорний.

З вересня 2018 р. Посольство Лівії в Україні очолює колишній заступник Міністра закордонних справ Лівії А.Грейді.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Українсько-лівійська двостороння міжурядова Комісія із співробітництва.Відбулося п’ять засідань Комісії (у 1995, 2001, 2003, 2009 і 2010 рр.). 

Політичне співробітництво. Зустрічі, візити

Нещодавні контакти на найвищому та вищому рівнях:

Не дивлячись на складні умови лівійського збройного конфлікту 2011 року, розвиток відносин між Україною та Лівією продовжувався. Політичний діалог підтримувався як з представниками Джамагирії, так і з членами опозиційної Національної перехідної ради, яка згодом трансформувалася у легітимну лівійську владу. При цьому українська сторона виходила з пріоритетності захисту прав та інтересів громадян України, які працюють у Лівії.

19 липня 2011 року відбувся робочий візит в Україну Секретаря ГНК ЗЗМС (Міністра закордонних справ) Лівійської Джамагирії А.Аль-Обейді. Він провів зустріч з Міністром закордонних справ України К.І.Грищенком, під час якої відбувся обмін думками щодо поточної ситуації на Близькому Сході та у Північній Африці, зокрема, у Лівійській Джамагирії, було висловлено стурбованість у зв’язку із збільшенням кількості жертв серед мирного населення внаслідок збройного конфлікту.

21 червня 2011 року відбувся візит в Україну Уповноваженого з питань закордонних справ Національної перехідної ради Лівії А.Шелгама, який у минулому обіймав посади Секретаря ГНК ЗЗМС (Міністра закордонних справ) Лівійської Джамагирії та Постійного представника Джамагирії при ООН.

1 вересня 2011 року Україна заявила про офіційне визнання НПР Лівії єдиним легітимним представником лівійського народу.

19-25 жовтня 2011 року відбувся візит до Лівії української делегації на чолі із Спеціальним представником України з питань Близького Сходу та Африки Є.О.Микитенком. В рамках візиту лівійській стороні було передано гуманітарну допомогу, яка складалася з гуманітарного вантажу (перев’язувальні матеріали та медикаменти), роботи групи українських медичних фахівців в одній із лівійських лікарень впродовж одного місяця, лікування за рахунок української сторони 11 постраждалих у результаті бойових дій громадян Лівії.

У контексті організації лікування постраждалих громадян Лівії в Україні на комерційній основі наприкінці грудня 2011 року Київ відвідала делегація лівійської Адміністрації з питань опіки над пораненими, були проведені зустрічі та переговори в Міністерстві закордонних справ, Міністерстві оборони та Міністерстві охорони здоров’я України.

10-12 січня 2012 року в Тріполі з робочим візитом перебувала делегація, до складу якої входив Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Є.О.Микитенко. Основною темою переговорів було вирішення проблеми громадян України, затриманих у Лівії під час збройного конфлікту.

25 вересня 2012 року у рамках участі в роботі 67-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з його лівійським колегою А.Бен Хаялем. Сторони обговорили деякі питання порядку денного двосторонніх відносин, зокрема, можливість участі України у відновленні пошкодженої лівійської інфраструктури, а також перспективи вирішення справи засуджених у Лівії громадян України.

11 грудня 2012 року під час 4-ї зустрічі «Друзів Сирії» в Марракеші (Марокко) відбулися переговори Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Є.О.Микитенка з Першим заступником міністра міжнародного співробітництва Лівії М.Х.Хабібом. Співрозмовники обмінялися думками щодо перспектив розвитку двостороннього співробітництва в сферах, які становлять взаємний інтерес. Окремо було обговорено питання стосовно затриманих у Лівії українців.

24-25 грудня 2012 року в Києві перебувала делегація Міністерства закордонних справ Лівії на чолі з директором департаменту міжнародного права і договорів С.Джувейді. В українському зовнішньополітичному відомстві проведено двосторонні консультації щодо інвентаризації сучасного стану українсько-лівійської договірно-правової бази.

На початку січня 2013 року МЗС України відвідала делегація Міністерства закордонних справ та міжнародного співробітництва Лівії на чолі з директором департаменту європейських справ М.Мілядом. Українська та лівійська сторони обговорили широке коло питань порядку денного двосторонніх відносин, а також провели політичні консультації з нагальних світових процесів.  

19-22 квітня 2013 року відбувся робочий візит Спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Г.Г.Латія до Лівії. Відбулися зустрічі з Головою Генерального національного конгресу (парламенту) М.Аль-Мгаріфом, Прем’єр-міністром А.Зіданом, Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва М.Абдель Азізом, Міністром економіки Лівії М.Абу Фанасом.  У рамках візиту Спеціальний представник України зустрівся з лівійськими бізнесменами, а також відвідав групу затриманих громадян України (19 осіб).

2-7 липня 2013 року на запрошення Верховного суду України відбувся візит в Україну делегації на чолі з Головою Лівійського вищого суду К.Даганом з метою обговорення перспектив розвитку двостороннього співробітництва в сфері юстиції.

31 липня 2013 року робочий візит до Лівії здійснив Віце-прем’єр-міністр України К.І.Грищенко з метою всебічного обговорення ситуації, що склалася внаслідок збройного захоплення в порту Бенгазі судна „Етель” з українським екіпажем на борту, шляхів звільнення екіпажу судна та унеможливлення реалізації погроз на адресу громадян України, які знаходяться на території Лівії.

25 вересня 2013 року в Нью-Йорку в рамках роботи 68-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН відбулася робоча зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари з Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Лівії М.Абдель Азізом. Було досягнуто домовленості щодо активізації двостороннього діалогу на найвищому і високому рівні. Міністри обмінялися запрошеннями здійснити візити відповідно в Україну та до Лівії.

23-27 вересня 2013 року в Києві відбулися консульські консультації між МЗС України та Лівії – перший подібний захід з 2008 року. Директорами департаментів консульської служби було обговорено проблематику українсько-лівійських консульських відносин включно з наявними проблемними питаннями. За результатами консультацій було підписано відповідний протокол.

10 грудня 2018 р. у Києві відбулися українсько-лівійські консульські консультації. Українську делегацію очолював заступник Директора ДКС МЗС України В.П.Кирилич, лівійську – Директор Консульського департаменту МЗС УНЗ Лівії А.М.Байса.

Підтримка територіальної цілісності України в ООН

Делегація Лівії проголосувала за резолюцію ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 року та утрималася під час голосувань у рамках ГА ООН щодо українського проекту резолюції "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)" у 2016 та 2017 рр.

У 2018 р. окремі консультації проводилися у контексті просування та подальшого ухвалення проектів резолюцій Генеральної Асамблеї ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна» (жовтень, лівійська сторона утрималася під час голосування), «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів» (грудень, лівійська сторона не брала участі в голосуванні), а також у контексті донесення до лівійської сторони об’єктивної інформації щодо нападу російських військових на кораблі ВМС України у районі Керченської протоки (листопад).

Двосторонні політичні контакти у 2015 - 2018 рр. будувалися з урахуванням передислокації Посольства до Тунісу і відбувалися у формі особистих зустрічей, телефонних контактів керівника дипустанови з представниками УНЗ та офіційного листування.В рамках робочих візитів до Лівії у 2018 р. Посол зустрівся з Головою Президії Уряду національної згоди Ф.Ас-Сарраджем та виконуючим обов’язки Міністра закордонних справ Уряду національної згоди Лівії М.Сіялою. 

З метою розв’язання проблеми утримуваних у Лівії громадян України окрема увага приділяється питанню підтримки сталих робочих контактів на рівні керівників департаментів Міністерства закордонних справ, Міністерства оборони, Генеральної прокуратури  Держави Лівія. На постійній основі контакти підтримуються з керівництвом Міністерства охорони здоров’я Лівії, що пояснюється необхідністю розв’язання проблем виконання лівійськими роботодавцями умов трудових угод з медичними працівниками з числа наших співвітчизників.

Позиція України у питанні оцінки ситуації у Лівії:

 • Україна визнає Уряд національної згоди та його Президію, утворені в результаті Схиратських домовленостей, у якості єдиного легітимного органу виконавчої влади у Державі Лівія.
 • Україна послідовно виступає за збереження територіальної цілісності та суверенітету Лівії.
 • Україна виступає за неухильне дотримання усіма державами міжнародного ембарго на постачання зброї до Лівії.
 • Україна підтримує міжнародні зусилля щодо створення умов, за яких лівійська влада буде здатна організувати і провести Конституційний референдум, а згодом - чесні та прозорі вибори. 
 • Ми поділяємо занепокоєння міжнародної спільноти щодо сучасного загрозливого розвитку безпекової ситуації на території Лівії. Україна закликає сторони конфлікту до негайного припинення військових дій та відновлення політичного процесу під егідою ООН.


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux