Посольство України у Лівії

Київ 07:46

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Лівією

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Лівією

У дореволюційні роки відзначалося нарощування темпів розвитку  двостороннього торговельно-економічного співробітництва. За результатами 2010 року товарообіг сягнув позначки у 201 млн. дол. США. На експертному рівні опрацьовувались питання реалізації взаємовигідних спільних проектів, зокрема, з вирощування на орендованих українських землях зернових для потреб Лівії, створення на лівійській території регіонального центру з обслуговування літаків АН та двигунів Мотор-Січ, будівництва для Лівії торговельного флоту та метрополітену в Тріполі.

Лівійський збройний конфлікт 2011 року та запроваджені проти цієї країни міжнародні санкції призвели до виникнення паузи в українсько-лівійському діалозі та скорочення обсягів товарообігу, унеможливили реалізацію значної кількості багатообіцяючих двосторонніх домовленостей.

У 2012 році відзначалися  позитивні зрушення, насамперед – відновлення і навіть зростання українсько-лівійської торгівлі. Обсяги двостороннього товарообігу склали 299,6 млн. дол. США, що забезпечило зростання в порівнянні з конфліктним 2011 роком більш ніж на 175%. При цьому обсяги експорту з України до Лівії склали 296,2 млн. дол. США.

Ця тенденція в цілому збереглася і в 2013 році, за результатами якого обсяги українсько-лівійського товарообігу склали 274,0 млн. дол. США за позитивного для України сальдо в 273,6 млн. дол. США.

Існування позитивного для України сальдо торговельного балансу є закономірним з огляду на традиційну структуру двосторонньої торгівлі, в якій переважає український експорт до Лівії – в основному зернові культури (понад 80%) та чорні метали (близько 15%).

Водночас, складнощі перехідного періоду, що триває, і нестабільна ситуація в Лівії негативно позначаються на показниках двосторонньої торгівлі. У 2014 році обсяги українсько-лівійського товарообігу склали 219,1 млн. дол. США, що відповідає 81% обсягів за аналогічний період 2013 року. Таке зниження обсягів українського експорту до Лівії пов’язується, насамперед, з різким падінням рівня видобутку та експорту лівійської нафти, що потягло за собою економічний спад, адже за рахунок нафтової галузі формується понад 94% державного бюджету Лівії.Товарообіг складався повністю з українського експорту, переважну частку якого традиційно складають зернові, а також чорні метали. Імпорту з Лівії в цей період не зафіксовано.

У 2015 році обсяг українсько-лівійського товарообігу скоротився на 17% у порівнянні з попереднім роком і становив 182,66 млн. дол. США.

Ключовим компонентом діяльності з розвитку торговельно-економічного співробітництва з Лівією на нинішньому етапі залишається покращення показників двостороннього товарообігу, насамперед, за рахунок  експорту українських товарів. За інформацією Держстату України, український експорт до Лівії за 10 місяців 2016 року склав 195,4 млн. дол. США, що на 40,2% більше від показника аналогічного періоду 2015 року Товарообіг складався повністю з українського експорту, основу якого становили зернові культури та чорні метали. У контексті сприяння просуванню української продукції на лівійський ринок протягом 2015 - 2016 рр. відбулася низка візитів лівійських підприємців в Україну з метою пошуку перспективних партнерів, зокрема для закупки української сільськогосподарської продукції. В результаті у кілька разів зріс експорт до Лівії української м’ясної та окремих товарів харчової промисловості, зокрема кондитерських виробів. 

За наявними даними, інвестиційна діяльність між Україною та Лівією на сьогодні не проводиться, що пов’язано, насамперед, з пріоритетною орієнтацією лівійської сторони на повоєнну відбудову власної країни. Українські капітали так само не інвестуються в Лівію через існування значних ризиків.

Потенційною ринковою нішею в Лівії, на яку українська сторона могла б претендувати в довгостроковій перспективі, є реалізація масштабних інфраструктурних проектів. Проте, відповідні ініціативи потребують детального обговорення із залученням урядів та ділових кіл двох країн, що стане можливим після стабілізації ситуації в Лівії.

З метою надання нового імпульсу двосторонній взаємодії та сприяння її подальшому розвитку опрацьовується питання щодо організації і проведення в Києві шостого засідання Українсько-лівійської двосторонньої міжурядової Комісії із співробітництва. 

 

 


Консульський відділ Посольства України в Лівії
Керівник: Сіроштан Олександр Андрійович
Третій секретар з консульських питань
Адреса:

Туніська Республіка, 1002, м.Туніс, Нотр Дам, вулиця Сент Фюльжанс, 7

Телефон: +216 718 498 61 (Туніська Республіка)
Ел. пошта: emb_ly@mfa.gov.ua
Веб-сайт: www.facebook.com/ukraine.in.libya
Графік роботи:

Прийом громадян України

Понеділок     10.00 – 12.00

Вівторок        14.00 – 16.00 (видача документів)

Середа          10.00 – 12.00

Четвер          14.00 – 16.00 (видача документів)

П’ятниця       13.00 – 15.00

У неробочий та неприйомний час, у вихідні та святкові дні прийом громадян України проводиться у екстрених випадках: втрата паспортних документів, ДТП, смерть, арешт тощо.

Прийом іноземних громадян

Вівторок            09.00 – 13.00 

Четвер              09.00 – 13.00


Перелік консульських дій